Get expert insights delivered straight to your inbox.

Skip to Main Content

ALDI vs. Walmart: Which Is Cheaper in 2025?

ALDI vs. Walmart

Key Takeaways

  • Overall, ALDI is cheaper than Walmart for many grocery prices.
  • ALDI had cheaper prices for 23 out of 29 items compared.
  • ALDI has more affordable produce, chicken and ground beef than Walmart.
  • Walmart has more affordable bacon and shredded cheddar cheese.

It’s no secret—the grocery budget is where we tend to overspend the most.

One of my favorite ways to save money? Grocery shopping at ALDI. I’m a big fan! (If you don’t know, they’re a German discount grocery store that’s been growing like crazy across the U.S.)

But here’s the thing—Walmart is also known for low prices and budget-friendly store brands. So, is ALDI cheaper than Walmart? I decided to put them both to the test to see who comes out on top as being best for your budget.

ALDI Prices vs. Walmart Prices: Which Is Cheaper?

To find out which grocery store is the cheapest, I went on a real-life grocery run to both ALDI and Walmart, grabbed the same items from each, and crunched the numbers to find out where your grocery dollars go the farthest.

I compared groceries I actually buy. And to keep things simple, I broke everything into five categories: meat, dairy, produce, pantry staples and household items.

Some disclaimers:

  • Prices were gathered in May 2025 at local stores in Franklin, Tennessee. Grocery prices vary by region, season and even current events, so keep that in mind as you compare.
  • I compared store brands—ALDI’s private labels vs. Walmart’s Great Value label and other store brands. (When a store brand wasn’t available at Walmart, I went with the cheapest available option.)
  • ALDI is an advertiser on The Ramsey Show—but this article still reflects my honest experience and real price comparisons.

ALDI vs. Walmart: Meat Prices

For many Americans, meat is a staple at any dining table. In fact, we consume an average of 268 pounds of meat per year!1 But meat is expensive. In fact, you can save a lot of money by simply eating less of it. Still planning to keep meat on the menu? Let’s see how ALDI and Walmart meat prices compare.

Bacon: Walmart Wins

  • ALDI: $4.35 for 12-ounce package
  • Walmart: $3.97 for 12-ounce package

 

Chicken: ALDI Wins

  • ALDI: $3.49 per pound
  • Walmart: $4.64 per pound

Ground Beef: ALDI Wins

  • ALDI: $4.69 per pound
  • Walmart: $5.75 per pound

Eggs: Tie

  • ALDI: $3.47 per dozen
  • Walmart: $3.47 per dozen

Get the Budgeting App That Works for You

EveryDollar gives you a game plan for your money—so you can spend with confidence and save for what matters!

Start Your Free Budget

ALDI vs. Walmart: Dairy Prices

Dairy is a daily staple for most households—whether it’s milk in your coffee, shredded cheese on your tacos, or butter in your baking. Let’s see how ALDI and Walmart compare when it comes to dairy prices.

2% Milk: Tie

  • ALDI: $2.78 per gallon
  • Walmart: $2.78 per gallon

Almond Milk: ALDI Wins

  • ALDI: $2.29 for 64 fluid ounces
  • Walmart: $2.63 for 64 fluid ounces

 

Butter: ALDI Wins

  • ALDI: $3.75 for a pack of four sticks
  • Walmart: $3.96 for a pack of four sticks

Sour Cream: ALDI Wins

  • ALDI: $1.85 for 16 ounces
  • Walmart: $1.97 for 16 ounces

 

Shredded Cheddar Cheese: Walmart Wins

  • ALDI: $2.79 for 12 ounces ($0.23 per ounce)
  • Walmart: $1.97 for 16 ounces ($0.12 per ounce)

Ice Cream: ALDI Wins

  • ALDI: $2.95 for 1.5 quarts
  • Walmart: $2.97 for 1.5 quarts

 

ALDI vs. Walmart: Produce Prices

Fresh produce is one of the easiest ways to eat healthy without busting your budget. The tricky part? Actually eating it before it goes bad (guilty as charged). If you’re committed to putting those fruits and veggies to good use, then let’s take a look at how ALDI and Walmart stack up on produce prices.

Apples: ALDI Wins

  • ALDI: $2.99 for 3-pound bag of Gala apples
  • Walmart: $3.84 for 3-pound bag of Gala apples

Oranges: ALDI Wins

  • ALDI: $3.59 for 3-pound bag of mandarin oranges
  • Walmart: $3.97 for 3-pound bag of mandarin oranges

   

Bananas: ALDI Wins

  • ALDI: $0.73 per pound
  • Walmart: $0.74 per pound

Bell Peppers: ALDI Wins

  • ALDI: $2.49 for multi-colored three-pack
  • Walmart: $2.96 for multi-colored three-pack

 

Spinach: ALDI Wins

  • ALDI: $1.55 for 8-ounce bag ($0.19 per ounce)
  • Walmart: $1.98 for 10-ounce bag ($0.20 per ounce)

ALDI vs. Walmart: Pantry Staples

This is the category that can nickel-and-dime (or rather, $3-and-$4) you to death. Pantry items are some of the easiest to forget—and the most likely to send you on a second trip to the store. To avoid that hassle, keep a running list on your phone and as soon as you notice something’s running low, write it down. A little planning can save you both time and gas money.

Chicken Broth: ALDI Wins

  • ALDI: $1.85 for 32 ounces
  • Walmart: $1.98 for 32 ounces

 

White Rice: ALDI Wins

This one is a close call, but you end up getting slightly more per package with ALDI’s 3-pound bag of rice.

  • ALDI: $2.65 for a 3-pound bag ($0.88 per pound)
  • Walmart: $1.77 for a 2-pound bag ($0.89 per pound)

Black Beans: ALDI Wins

It wouldn’t be a Ramsey shopping trip without some rice and beans! ALDI (just barely) has the better price for a can of black beans.

  • ALDI: $0.85 for 15.5-ounce can
  • Walmart: $0.86 for 15.5-ounce can

 

Pasta (Rotini): Tie

  • ALDI: $0.98 for 1-pound box
  • Walmart: $0.98 for 1-pound box

Pasta Sauce: ALDI Wins

  • ALDI: $1.65 for 24 ounces
  • Walmart: $1.67 for 24 ounces

 

Flour: ALDI Wins

  • ALDI: $2.35 for 5-pound bag
  • Walmart: $2.38 for 5-pound bag

Ground Coffee: ALDI Wins

  • ALDI: $5.69 for 12-ounce bag
  • Walmart: $5.97 for 12-ounce bag

 

Gluten-Free Bread: ALDI Wins

  • ALDI: $6.99 for 20 ounces ($0.35 per ounce)
  • Walmart: $6.74 for 18 ounces ($0.37 per ounce)

Peanut Butter: ALDI Wins

  • ALDI: $1.99 for 18 ounces ($0.11 per ounce)
  • Walmart: $1.94 for 16 ounces ($0.12 per ounce)

Cheese Crackers: ALDI Wins

  • ALDI: $3.79 for 21-ounce family-size box
  • Walmart: $4.22 for 21-ounce family-size box

 

ALDI vs. Walmart: Household Items

These aren’t the most exciting things to buy—but they’re some of the most essential. Household items like toilet paper and trash bags are the unsung heroes of everyday life. Let’s compare household item prices at ALDI and Walmart.

Paper Towels: ALDI Wins

  • ALDI: $6.29 for six double rolls
  • Walmart: $9.46 for six double rolls

Toilet Paper: ALDI Wins

  • ALDI: $7.49 for 12 mega rolls
  • Walmart: $9.98 for 12 mega rolls

  

Trash Bags: ALDI Wins

  • ALDI: $5.79 for 40-count
  • Walmart: $7.44 for 40-count

Dish Soap: Tie

  • ALDI: $2.09 for 24 fluid ounces ($0.09 per ounce)
  • Walmart: $2.46 for 28 fluid ounces ($0.09 per ounce)

 

Item

ALDI Price

Walmart Price

Bacon

$4.35

$3.97

Chicken

$3.49

$4.64

Ground Beef

$4.69

$5.75

Eggs

$3.47

$3.47

2% Milk

$2.78

$2.78

Almond Milk

$2.29

$2.63

Butter

$3.75

$3.96

Sour Cream

$1.85

$1.97

Shredded Cheddar Cheese

$2.79

$1.97

Ice Cream

$2.95

$2.97

Apples

$2.99

$3.84

Oranges

$3.59

$3.97

Bananas

$0.73

$0.74

Bell Peppers

$2.49

$2.96

Spinach

$1.55

$1.98

Chicken Broth

$1.85

$1.98

White Rice

$2.65

$1.77

Black Beans

$0.85

$0.86

Pasta

$0.98

$0.98

Pasta Sauce

$1.65

$1.67

Flour

$2.35

$2.38

Coffee

$5.69

$5.97

Gluten-Free Bread

$6.99

$6.74

Peanut Butter

$1.99

$1.94

Cheese Crackers

$3.79

$4.22

Paper Towels

$6.29

$9.46

Toilet Paper

$7.49

$9.98

Trash Bags

$5.79

$7.44

Dish Soap

$2.09

$2.46

Total

$94.21

$105.45

Is ALDI Cheaper Than Walmart? 

Out of 29 grocery items compared, ALDI had cheaper prices for 23 of them (and tied for four others).

But what about the price at the register? Here’s what the total cost of all these groceries (before tax) came out to:

  • ALDI: $94.21
  • Walmart: $105.45

So, for this grocery trip, yes—ALDI is less expensive than Walmart by $11.

A few other things to note:

  • ALDI is more affordable for chicken, ground beef, most dairy items and most pantry staples.
  • The biggest savers at ALDI are household items.
  • ALDI has more affordable produce than Walmart.
  • Walmart is more affordable for bacon and shredded cheese.
  • ALDI and Walmart had the same prices for eggs, 2% milk, pasta and dish soap.
  • If you live in an area where there aren’t any ALDI stores close by, Walmart is still a cheap option.
  • You can use my Meal Planner & Grocery Savings Guide to save more time and money when shopping for groceries.

Don’t Shop Without a Budget!

Whether you’re team ALDI or team Walmart, one thing’s for sure: You need a budget. Grocery savings start long before you hit the checkout line. And the best way to stay on track is to plan your spending before you step foot in the store.

A budget helps you stay focused so you don’t derail your money goals with one “harmless” grocery trip (we’ve all been there). It’s my number one grocery savings tip—because smart shopping starts with smart planning.

And EveryDollar makes it easy to get started! You can create your monthly grocery budget in minutes, track what you’ve spent, and adjust as you go—no spreadsheet required.

Your grocery budget should work for you, not against you. Download the EveryDollar budget app for free today!

Did you find this article helpful? Share it!

Rachel Cruze

About the author

Rachel Cruze

Rachel Cruze is a #1 New York Times bestselling author, financial expert, host of The Rachel Cruze Show, and co-host of Smart Money Happy Hour. Rachel writes and speaks on personal finance, budgeting, investing and money trends. As a co-host of The Ramsey Show, America’s second-largest talk radio show, Rachel reaches millions of weekly listeners with her personal finance advice. She’s appeared on Good Morning America and Fox News and been featured in TIME, REAL SIMPLE and Women’s Health, among others. Through her shows, books, syndicated columns and speaking events, Rachel shares fun, practical ways to take control of your money and create a life you love. Learn More.